Založ si blog

Black Mirror-San Junipero

V jednom z mojich predošlých blogov som sa venovala už jednej konkrétnej epizóde zo seriálu Black Mirror-konkrétne epizóde Be right back.

Dnes sa budem venovať epizóde „San Junipero“.

San Junipero je mesto, v ktorom „Zastal čas“ V ére osemdesiatych rokoch.

A v tomto meste sa stretnú náhodou dve mladé ženy. Z ich stretnutia vznikne milostný pomer.

Žiaľ nie všetko je tak ideálne…

Čo ak ste stretli svoju spriaznenú dušu v nesprávny čas a ešte za takých okolností?

Romanca medzi Kelly a Yorkie sa v skutočnosti neodohráva v osemdesiatych rokoch. A obe z nich sú už „Staršie dámy“. 

V reálnom svete je Kelly tridsať rokov v kóme po tom, ako v záchvate roztržitosti nasadla do auta a havarovala. Po tom, ako prišla so svojímcoming outom 

A jej rodina to nedokázala a ani nechcela prijať. 

Kelly má rakovinu v poslednom štádiu.

 

Zaumieni si, že sa s Yorkie stretne aj v reálnom svete. (Tá jej samozrejme dá informácie o tom, kde sa „Nachádza“.)

„pri život ju držia“ Prístroje…

A prostredníctvom modernej technológie komunikuje so svojím ošetrovateľom, ktorý sa Kelly zdvôverí s tým, že ho Yorkie požiadala o ruku so zámerom si ho vziať, preto, aby bol oprávnený na úkon-rozhodnúť o jej eutanázií.

________________

San Junipero a atmosféra osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia je len virtuálna realita. V ktorej sa nachádza vedomie mŕtvych ľudí.Ktoré pomocou modernej technológie aj spolu so svojou identitou dokážu nahrať na špeciálny cloud.

Spoločnosť ponúka túto možnosť aj tým ktorí umierajú (akoby skúšobná verzia, počas ktorej sa rozhodnú či chcú večnosť stráviť práve takto).

V ponuke aj prostredie iných dekád (,čo, aj v epizóde uvidíte). Stručne: Zákazník si môže zvoliť svoju existenciu v ére, v ktorej bol mladý prípadne zažíval najšťastnejšie obdobie.

Ono toho odohrá viac, ako som napísala. A je len na vašom rozhodnutí či si túto epizódu pozriete a ani sa s vami nepodelím o záver.

____________

Ľudia veriaci v „Niečo vyššie“ Dúfajú, že po smrti sa znova stretnú so svojimi milovanými. Na mieste kde bude krásne, nebudú cítiť bolesť a ich čas bude neobmedzený. 

A práve v spojitosti s týmto vidím symboliku v záberoch na digitálny budík počas skúšobnej verzie.

Black Mirror: San Junipero (2016) - Tumbex

zvuk ranného budíka…nastavovanie si budíka na ráno…cesta do práce…

Využiť ten voľný čas, ktorí máme, čo najlepšie s našimi milovanými na tomto materiálnom svete. Tu sa otvára otázka toho, či tento svet nie je len prípravou na ten duchovný.

A rovnako sa otvára aj otázka teórie kreacionizmu.

 

…Ak by dokázal človek vytvoriť niečo takéto…

Pozerali ste sa niekedy na niekoho a cítili v jeho prítomnosti tak, že vaša pochybnosť v kúte duše o tom, že človek je len vedľajší produkt molekulovej kombinácie len výsledok biologickej náhody. Zmizla preč prípadne ste uverili, že to náhoda byť nemôže?

 

 

 

 

Heaven Is A Place On Earth

500€ za volebnú účasť?

18.02.2023

Za účasť v tohtoročných parlamentných voľbách by mohol volič dostať odmenu 500 eur. V novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva to navrhuje líder OĽANO Igor Matovič. Do parlamentu v utorok predložil návrh, ktorý by túto zmenu priniesol. Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra. Dovolím si zapochybovať o tom, že v štátnom rozpočte je toľko [...]

Z čias tvorenia: „You remember“

01.01.2023

Globálna Pandémia vírusového ochorenia Covid-19 zasiahla do životov nás všetkých. Stalo sa toho veľa…A ak existuje niekto, kto nebol jeden jediný deň bez svojho blízkeho tak má nesmierne šťastie a dúfam, že si to váži. Ale zase minimum ľudí zažije vo svojom živote niečo také ako my. Moderné technológie nám umožnili spolu komunikovať a všetko bolo tak super. [...]

Môj filmový rok 2022 v kine

31.12.2022

Tento rok som kino navštívila trikrát. The Batman (2022) Christopher Nolan „nastavil latku veľmi vysoko“ Trilógiou „Batman temný rytier“. Herecký výkon Roberta Pattinsona v hlavnej úlohe ma mimoriadne prekvapil a urobil na mňa dobrý dojem. Ocenila by som však viac vnútorných monológov Brucea Waynea a rozhodne by nebolo na škodu viac rozvinúť postavu a [...]

vojna na Ukrajine, vojaci

ONLINE: Kde sú Leopardy? Kyjev si ich chystá na ofenzívu

30.03.2023 06:15

Ukrajine pribúdajú tanky Leopard z rôznych krajín. Kyjev ich chce použiť na pripravovanú ofenzívu, ktorú chystá, keď sa zlepší počasie.

Daniel Tupý

Trestný právnik Burda k vražde Tupého: Aj premlčanie má svoje dôvody, nejde o akt svojvôle

30.03.2023 06:00

Posun v prípade 21-ročného študenta nastal po dlhých 17 rokoch. Polícii sa podarilo zadržať možného páchateľa, no nechýbalo veľa a skutok mohol zostať nepotrestaný. Dôvod? Premlčanie.

Putin

Putinovi ľudia sa boja. Chystá sa šéf Kremľa na nekonečnú vojnu?

30.03.2023 05:35

Vojna bude trvať... Ako dlho? Rusko začalo inváziu na Ukrajinu pred viac ako rokom. Šéf Kremľa Vladimir Putin sa údajne pripravuje na nekonečnú vojnu.

USA Biden summit demokracia prejav

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu svetovej demokracie

29.03.2023 22:20

Americký prezident to vyhlásil počas virtuálneho summitu, ktorý sám organizoval. Vystúpila na ňom aj Čaputová či Zelenskyj.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 73570x
Priemerná čítanosť článkov: 2229x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy