Založ si blog

Black Mirror- Be Right Back

Black Mirror -v preklade čierne zrkadlo pôvodne Britský seriál z dielne verejnoprávnej televíznej stanice Channel 4 patrí k mojím najobľúbenejším. Jednotlivé diely na seba navzájom nenadväzujú, avšak  pozornejší divák si všimne viaceré odkazy a „easterggs“

Každý diel je jedinečný a zaslúži si pozornosť.
Dnes sa zameriam na epizódu S02E01 Be Right Back v preklade „Prídem hneď“
Nemyslím si, že by moje „Vyrozprávanie obsahu“ Bolo prínosné. Najvýstižnejší obsah už existuje a je ľahko a verejne dohľadateľný. Konkrétne na stránke Csfd.cz

Část Přijdu hned vypráví o mladé dvojici, Marthě a Ashovi, kteří se odstěhovali do zapadlého venkovského domku, kde žili Ashovi rodiče. Ash je zvyklý denně trávit čas ve společnosti sociálních sítí a telefon má snad přirostlý k ruce. Marthě to nijak zvlášť nevadí, miluje ho a oba se těší na jejich nový společný život. Druhý den po nastěhování je Ash při vracení pronajaté dodávky zabit. Na pohřbu vypráví Marthě její kamarádka Sarah o nové službě, díky níž mohou lidé zůstat v kontaktu se zesnulými. Prostřednictvím historie jeho internetové komunikace a profilech na sociálních sítích může Ash znovu „ožít“, což má pomoci truchlícím pozůstalým. Martha je tímto konceptem znechucena a nechce s ním mít nic společného. Rozhodne se zůstat ve venkovském domě, přestože její izolace dělá sestře Naomi starosti. Jednoho rána přijde Marthě e-mail od Ashe – Sarah zajistila onu službu. Martha zuří a e-mail vymaže. Jenže pak zjistí, že je těhotná a naplní ji samota a zoufalství, a tak se rozhodne promluvit s „ním“…(HBO Europe)

Be Right Back : The Oscar Favorite | Aynalar

Tu už začnem so „spoilerovaním“ 
Marthe sa táto „Vymoženosť“ Začne pozdávať a je ochotná zájsť aj ďalej…
…Telefonovanie…
Prostredníctvom služby nahrá všetky videá, v ktorých počuť Ashov hlas. Martha je uchvátená a celé hodiny trávi telefonovaním s Ashom. .. 
Nastane však situácia, keď jej počas telefonovania telefón spadne na zem. 

Tento moment takmer vyvolá jej mentálne zrútenie

na pár sekúnd stratila Asha…

Táto scéna dokonale vystihuje to ako sa Marta na prístroji, ktorý jej umožňoval komunikovať s „Kópiou“ Milovaného zosnulého stala závislou.

Tu by som rada pripomenula fakt, že mnohí z nás počas „Lockdownov“ Začali tráviť viac času „Za obrazovkami“ Keďže to bola jediná možnosť, ako byť v kontakte so svojimi najbližšími.

Fyzicky prítomný…

Vo svete, v ktorom sa odohráva Black Mirror je Umelá inteligencia na vysokej úrovni a aj komerčnou záležitosťou.

Best 'Black Mirror' Episodes: Be Right Back Meaning & Ending Explained | Sollie FilmTV Reviews

Fyzická kópia milovanej osoby u vás doma v obývačke nie je práve najlacnejšia, ale Marthe tak veľmi chýba… A áno, aj vo svete Black Mirror sú si spoločnosti vedomé toho, že smútiaci človek sa rovná „najlepší zákazník“ -ochotný míňať peniaze.

Martha má zo spolunažívania s Ashom zmiešané pocity. Na jednej strane je uchvátená, že „Ash“ Ktorého nedávno pochovala sedí v obývačke na gauči. V dome, v ktorom sa spoločne tešili na ich spoločný život. veď predsa jej tak chýbal…Ale na druhej strane si nedokáže zvyknúť na „Vlastnosti“ Nového Asha.

Ashová kópia nepociťuje fyzilogické potreby… S Marthou stoluje len preto, lebo mu to prikáže…

V spoločnej posteli sa Martha budí veľa niekoho, kto počas jej spánku leží vedľa nej s otvorenými očami…Nedokáže ju prekvapiť… Či viesť s ňou rozhovor o niečom, o čom nikdy nepridal príspevok na sociálnu sieť...(Túto vetu dokonca aj sám vysloví).

„TO“ Čo malo Marthe pomôcť odstrániť alebo zmierniť jej smútok ho práveže prehĺbilo. Kadžá chvíľa s kópiou niekoho koho tak ľúbila jej pripomína fakt, že ten človek je mŕtvy…

A nahradiť či dokonale napodobniť  ho nedokáže žiadna umelá inteligencia….

S tým, ako sa príbeh vyvíja ďalej a, ako skončí sa s vami nepodelím. Je len na vás a vašom rozhodnutí či sa rozhodnete túto epizódu pozrieť. Ale podelím sa s vami  O pár riadkov, v ktorých rozpíšem moje dojmy:

Keď niekoho ľúbime, ľúbime ho aj s jeho chybami a, aj s tým, že nie vo všetkom s nami súhlasí.(Ashová kópia síce Neprestajne „nescrolloval “ Sociálne siete ako „Originál“ Ale mal mnoho nedostatkov, ktoré som rozpísala už vyššie. Avšak mimo času , ktorý netrávil na internete bol pozorným partnerom.

_______________________

To, čo nie je na sociálnej sieti neexistuje? Žiaľ mnoho ľudí to takto vníma…

Skúste si predstaviť situáciu, že by niekto vytvoril vašu kópiu podľa vašich príspevkov na sociálnych sieťach…Bola by vám naozaj podobná?

 

 

Nie, nikomu by nespadla z hlavy koruna

16.05.2024

Ukazovanie prstom,hranie sa na detektívov,viac urážok a mnoho iného…Nikomu nespadne koruna z hlavy ak prizná, že jedinec v jeho názorovom/ideologickom spektre môže mať násilné/vraždené pohnútky. V „Mojom“, „Tvojom“, „Jeho“…“Ich“. Nemyslím si, že som jediná, kto si už dávnejšie prečítal hrozné veci ako tak od [...]

Otvorený list Nikitovi Slovákovi

15.05.2024

Píšem vám tieto riadky na tejto platforme. Nie, nemyslím si, že je to zbabelé a neférové. Všetko, čo sem napíšem, by som vám napísala aj pod váš príspevok na Facebooku pod svojím menom a s vlastnou fotografiou. Ale váš profil ste si nastavili tak, že vám vaše príspevky môžu komentovať len ľudia vo vašom zozname priateľov. Párkrát som zaregistrovala, že sa zvyknete [...]

Jedna planéta, dva svety a METGALA 2024

12.05.2024

V prvom rade by som chcela objasniť, čo to vlastne METGALA je. Je to jedna z najprestížnejších udalostí v svete „celebrít“. „Vstupné“ pre jednu osobu na toto podujatie je 75,000 dolárov. Finančné prostriedky z lístkov putujú na podporu inštitútu metropolitného múzea umenia. Toto podujatie ktoré sa koná každý rok je známe svojou [...]

majský

Zomrel známy slovenský podnikateľ Jozef Majský

19.05.2024 19:38, aktualizované: 20:58

Spája sa najmä s kauzami tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia.

atentát Fico nemocnica rooseveltova

Padli prvé tresty. Jeden muž schvaľoval atentát na premiéra, druhý sa vyhrážal ministrovi a poslancom

19.05.2024 18:19, aktualizované: 20:19

Polícia zatiaľ identifikovala takmer 50 vyjadrení na sociálnych sieťach, z ktorých vyplýva podozrenie z verejného schvaľovania trestného činu.

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar

Jednou z verzií vyšetrovania atentátu na Fica je, že útočník nebol osamelým vlkom

19.05.2024 16:38, aktualizované: 17:50

Šutaj Eštok upozornil, že spolupáchateľmi neboli dvaja ľudia z Handlovej, ako sa šírilo na sociálnych sieťach.

Irán, Ebráhím Raísí

Zrútil sa vrtuľník s iránskym prezidentom, záchranári po ňom ďalej pátrajú

19.05.2024 16:04, aktualizované: 21:49

Vrtuľník viezol i ministra zahraničných vecí. Pátranie komplikuje zlé počasie a príchod noci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 197645x
Priemerná čítanosť článkov: 1797x

Autor blogu

Odkazy