Zvolila som si nie práve najštastnejšiu dobu na písanie o týchto dvoch filmoch. V Septembri minulého roka som mala pocit, ako keby cestujem v čase…Napísala som o tom..vyšlo to na tri riadky. V kinách premietajú nových krotiteľov duchov. Ale duch osemdesiatych rokov cítiť vo vzduchu aj mimo kina. Nie som dieťa éry studenej vojny a som staršia ako Kosovo, ale nie staršia ako dva samostatné nástupnícke štáty po rozpadde česko-Slovenska. Ale zažila som branné cvičenia. IPCHO…Skúšali sme si plynové masky a do dvoch minút sme si museli nasadiť ochranné pomôcky. Trénovali sme ako sa ochrániť pred útokom. Nikdy nám však nikto nepovedal že kto by na nás mal zaútočiť .Nenapadlo by ma, že o pár rokov, budem z rádia počuť o možných scenároch vypuknutia tretej svetovej vojny. Ale dosť už o mne. Chcem rozoberať dva podobné filmy ktoré vznikli v dvoch štátoch rok po sebe.
Deň po(1983):
Je možné, že väčšina si tento film bude zamieňať s iným rovnomenným katastrofickým filmom z roku 2004. Film „The day after“ z roku 1983 sa zameriava na udalosti pred a na dôsledky jadrovej vojny medzi ZSSR a USA. Tak film “ The day after tommorow“ z roku 2004 sa zameriava na globálne otepľovanie. Zaplavený New York,tornáda zdevastujú Los Angeles a prichádza “ nová doba ľadová“.
Film venuje mnoho času dialogmi medzi bežnými obyvateľmi mesta Kansas. Mnohí neprikladajú k správam o stupňujúcom sa napätí dôležitosť. Film som videla v českom dabingu a nemôžem s istotou povedať, či jedna veta, ktorá ma vyrušila, odznela rovnako aj v pôvodnom znení: „čínske krajiny“…? Môžu existovať čínske provincie a autonómne oblasti nachádzajúce sa v číne, ale nie čínske krajiny.
v preklade:
Katastrofické udalosti, ktoré ste práve videli, s veľkou pravdepodobnosťou nie sú také vážne ako deštrukcia, ktorá by sa skutočne odohrala v prípade úplného jadrového útoku proti Spojeným štátom. Dúfame, že obrazy tohto filmu inšpirujú národy tejto Zeme, ich ľudí a vodcov, aby našli spôsoby, ako zabrániť tomuto osudnému dňu.
škoda že film nezobrazuje aj diane „na druhej strane sveta“ ocenila by som keby sa zamerali aspoň na stupňujpce napätie. Zábery jadrového výbuchu sú z výtvarného hľadiska skvelé. A nie zbytočne dlhé. Uznávam že v tomto je film realistický. Naozaj by to netrvalo dlho… Za zmienku stojí aj scéna v ktorej sa skupina preživších zgrupuje pri rádiu a jeden z nich povie: „Chcem vedieť, kto to stlačil ako prvý“.
zdroj fotografie :youtube.com
zdroj fotografie : youtube.com
Moje hodnotenie: 4/5
Film je možno vzhliadnuť na youtube s českým dabingom:
___________________________
Tvorcovia vychádzali zo spisu „Square leg“ ktorý opisoval možný scenár jadrového útoku na Veľkú Britániu. Rovnako ako aj vo filme „deň po“ aj vo filme vlákna sa stretávame s osudom bežného človeka. Dialogom sa tu však venuje menej času.Oceňujem dokumentárne prvky. Film sa zameriava na stupňujúce napätie,a aj na protivojnové demonštrácie.
Celá debata | RSS tejto debaty