Založ si blog

Deň po(1983) a Vlákna (1984)

Zvolila som si nie práve najštastnejšiu dobu na písanie o týchto dvoch filmoch. V Septembri minulého roka som mala pocit, ako keby cestujem v čase…Napísala som o tom..vyšlo to na tri riadky. V kinách premietajú nových krotiteľov duchov. Ale duch osemdesiatych rokov cítiť vo vzduchu aj mimo kina. Nie som dieťa éry studenej vojny a som staršia ako Kosovo, ale nie staršia ako dva samostatné nástupnícke štáty po rozpadde česko-Slovenska. Ale zažila som branné cvičenia. IPCHO…Skúšali sme si plynové masky a do dvoch minút sme si museli nasadiť ochranné pomôcky. Trénovali sme ako sa ochrániť pred útokom. Nikdy nám však nikto nepovedal že kto by na nás mal zaútočiť .Nenapadlo by ma, že o pár rokov, budem z rádia počuť o možných scenároch vypuknutia tretej svetovej vojny. Ale dosť už o mne. Chcem rozoberať dva podobné filmy ktoré vznikli v dvoch štátoch rok po sebe.

Deň po(1983):

Je možné, že väčšina si tento film bude zamieňať s iným rovnomenným katastrofickým filmom z roku 2004. Film „The day after“ z roku 1983 sa zameriava na udalosti pred a na dôsledky jadrovej vojny medzi ZSSR a USA. Tak film “ The  day after tommorow“ z roku 2004 sa zameriava na globálne otepľovanie. Zaplavený New York,tornáda zdevastujú Los Angeles a prichádza “ nová doba ľadová“. 

Film venuje mnoho času dialogmi medzi bežnými obyvateľmi mesta Kansas. Mnohí neprikladajú k správam o stupňujúcom sa napätí dôležitosť. Film som videla v českom dabingu a nemôžem s istotou povedať, či jedna veta, ktorá ma vyrušila, odznela rovnako aj v pôvodnom znení: „čínske krajiny“…? Môžu existovať čínske provincie a autonómne oblasti nachádzajúce sa v číne, ale nie čínske krajiny. 

 

Film je mnohom nerealistický čo pripúštajú aj samotní tvorcovia. Po skončení filmu sa na obrazovke nasledujúci text ktorý v českom preklade prečíta jeden z dabingových hercov:
„Destruction that would actually occur in the event of a full nuclear strike against the United States. It is hoped that the images of this film will inspire the nations of this earth, their peoples and leaders, to find the means to avert that fateful day. „

v preklade:

Katastrofické udalosti, ktoré ste práve videli, s veľkou pravdepodobnosťou nie sú také vážne ako deštrukcia, ktorá by sa skutočne odohrala v prípade úplného jadrového útoku proti Spojeným štátom. Dúfame, že obrazy tohto filmu inšpirujú národy tejto Zeme, ich ľudí a vodcov, aby našli spôsoby, ako zabrániť tomuto osudnému dňu.

škoda že film nezobrazuje aj diane „na druhej strane sveta“ ocenila by som keby sa zamerali aspoň na stupňujpce napätie. Zábery jadrového výbuchu sú z výtvarného hľadiska skvelé. A nie zbytočne dlhé. Uznávam že v tomto je film realistický. Naozaj by to netrvalo dlho… Za zmienku stojí aj scéna v ktorej sa skupina preživších zgrupuje pri rádiu a jeden z nich povie: „Chcem vedieť, kto to stlačil ako prvý“.

 

The Day After: A Film That Still Resonates Todayzdroj fotografie :youtube.com

The Day After - Trailers From Hell

zdroj fotografie : youtube.com

 

Moje hodnotenie: 4/5

Film je možno vzhliadnuť na youtube s českým dabingom:

 

___________________________

Tvorcovia vychádzali zo spisu „Square leg“ ktorý opisoval možný scenár jadrového útoku na Veľkú Britániu. Rovnako ako aj vo filme „deň po“ aj vo filme vlákna sa stretávame s osudom bežného človeka. Dialogom sa tu však venuje menej času.Oceňujem dokumentárne prvky. Film sa zameriava na stupňujúce napätie,a aj na protivojnové demonštrácie.

Tvorcovia vychádzali zo spisu „Square leg“ ktorý opisoval možný scenár jadrového útoku na Veľkú Britániu. Rovnako ako aj vo filme „deň po“ aj vo filme vlákna sa stretávame s osudom bežného človeka. Dialogom sa tu však venuje menej času. Samotný jadrový výbuch je vyobrazený chaoticky,desivo a deštručne. Umierajúci ľudia, ochorenia spôsobené radiáciou, nedostatok potravín jadrová zima a udalosti 12.rokov po útoku. A dopad jadrovej vojny na budúcu generáciu. Jeden z tých filmov,po podozeraní ktorých som pred spaním pozerala celé hodiny do stropu. 
Moje hodnotenie: 5/5

Nie, nikomu by nespadla z hlavy koruna

16.05.2024

Ukazovanie prstom,hranie sa na detektívov,viac urážok a mnoho iného…Nikomu nespadne koruna z hlavy ak prizná, že jedinec v jeho názorovom/ideologickom spektre môže mať násilné/vraždené pohnútky. V „Mojom“, „Tvojom“, „Jeho“…“Ich“. Nemyslím si, že som jediná, kto si už dávnejšie prečítal hrozné veci ako tak od [...]

Otvorený list Nikitovi Slovákovi

15.05.2024

Píšem vám tieto riadky na tejto platforme. Nie, nemyslím si, že je to zbabelé a neférové. Všetko, čo sem napíšem, by som vám napísala aj pod váš príspevok na Facebooku pod svojím menom a s vlastnou fotografiou. Ale váš profil ste si nastavili tak, že vám vaše príspevky môžu komentovať len ľudia vo vašom zozname priateľov. Párkrát som zaregistrovala, že sa zvyknete [...]

Jedna planéta, dva svety a METGALA 2024

12.05.2024

V prvom rade by som chcela objasniť, čo to vlastne METGALA je. Je to jedna z najprestížnejších udalostí v svete „celebrít“. „Vstupné“ pre jednu osobu na toto podujatie je 75,000 dolárov. Finančné prostriedky z lístkov putujú na podporu inštitútu metropolitného múzea umenia. Toto podujatie ktoré sa koná každý rok je známe svojou [...]

majský

Zomrel známy slovenský podnikateľ Jozef Majský

19.05.2024 19:38, aktualizované: 20:40

Spája sa najmä s kauzami tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia.

atentát Fico nemocnica rooseveltova

Padli prvé tresty. Jeden muž schvaľoval atentát na premiéra, druhý sa vyhrážal ministrovi a poslancom

19.05.2024 18:19, aktualizované: 20:19

Polícia zatiaľ identifikovala takmer 50 vyjadrení na sociálnych sieťach, z ktorých vyplýva podozrenie z verejného schvaľovania trestného činu.

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar

Jednou z verzií vyšetrovania atentátu na Fica je, že útočník nebol osamelým vlkom

19.05.2024 16:38, aktualizované: 17:50

Šutaj Eštok upozornil, že spolupáchateľmi neboli dvaja ľudia z Handlovej, ako sa šírilo na sociálnych sieťach.

Irán, Ebráhím Raísí

V Iráne zrejme havaroval jeden z prezidentských vrtuľníkov, pátrajú po ňom už hodiny

19.05.2024 16:04, aktualizované: 20:40

Spolu s prezidentom Raísím cestoval vo formácii troch vrtuľníkov aj iránsky minister zahraničných vecí a ďalší predstavitelia. Ich stav je nejasný.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 197615x
Priemerná čítanosť článkov: 1797x

Autor blogu

Odkazy