Založ si blog

O čom je pieseň Personal Jesus od Depeche Mode?

Som skalný fanúšik Depeche Mode nikdy som sa tým netajila. Je to moja najobľúbenejšia skupina. Martin Lee Gore(hlavný skladateľ,vokalista,gitarista a hráč na klávesy) dokázal zložiť z môjho pohľadu geniálne texty a aj hudbu. A dúfam, že v budúcnosti ešte aj tvoriť bude! A krásne zafarbení čistý hlas Davida Gahana je pre mňa jeden z najúžasnejších zvukov aké kedy zazneli. Zatiaľ som nemala to šťastie vidieť a počuť ho naživo, ale zo záznamov koncertov, ktoré som videla viem zhodnotiť, že jeho vystupovanie je charizmatické, štýlové , energické a samozrejme spieva krásne aj naživo. Výpovede mojich priateľov, ktorí mali to šťastie, že Depeche Mode zažili naživo tvrdia, že je to naozaj intenzívny zážitok na celý život. A priznávam bez hanby, že do zeleno-okého rodáka z Basildonu Davea Gahana som bola dlho platonicky zamilovaná :).
Prečo som sa teda dnes rozhodla rozpísať o tom, čo si myslím ,že je významom piesne Personal Jesus?
V prvom rade musím spomenúť že je úžasná ale nedávno som si prečítala článok na webovej stránke magazínu Sóda-firemný magazín spoločnosti poskytujúcej telefonne a dátové služby-O2.
Článok s názvom: 8 populárnych skladieb, ktorých text vás prinúti zamyslieť sa. Prečítať si ho celý môžete tu číslo 3 obsadila už spomínaná pieseň od Depeche Mode- Personal a popis znel takto:
Skupina Depeche Mode má na svojom konte množstvo výnimočných piesní. Personal Jesus medzi nimi vytŕča vďaka mierne cynickému, no trefnému textu. Ten hovorí o náboženstve, viere a o tom, ako sa množstvo ľudí rado spolieha na kohokoľvek iného, len nie na seba samých.
Dovolím si s tým, ako si autor článku tento text vysvetlil nesúhlasiť.
Osobný Ježiš– Môže byť pre vás ktokoľvek kto sa pre vás stane symbolom spásy a nádeje. Niekto, kto sa naozaj stará a jeho prioritou je vaša spokojnosť a bezpečie. Niekto, kto vás chápe a vypočuje napríklad po tom, ako ste mali ťažký deň.
_____________________________
Feeling unknown          Cítiš nepoznané
And you‚re all alone       a si úplne sám
Flesh and bone z          mäsa a kostí
By the telephone           pri telefone
Lift up the receiver          zdvihni to slúchadlo
I‘ll make you a believer  a ja urobím z teba veriaceho
Cítiť nepoznané– presne to pochopenie a starostlivosť. Vypočuje vaše túžby a aj obavy. Zdvihnúť slúchadlo- tak toto sa dá brať doslovne, stačí jeden telefonát s jednou osobou a človeku sa dokáže uľaviť a uveriť v dobro a spásu.
Take second best   Vyskúšaj ma
Put me to the test  a budeš spokojný
Things on your chest  veci čo ti ležia na srdci (chest– v angličtine hrud, ale je pochopiteľné že Martin si zvolil práve toto,lebo sa to rýmuje)
 I will deliver      oslobodím ťa
You know I’m a forgiver  vieš, že odpúšťam
Vieš že odpúšťam– dotyčná osoba nemá voči vám predsudky,nesúdi vás za zlé rozhodnutie , nezaujíma ju váš pôvod , stav bankového konta, alebo postavenie v spoločnosti.
Reach and touch faith – Natiahni ruku a dotkni sa viery.
-Pochop a príjmi pomoc a túto osobu do svojho života. Dôveruj jej.
Toto môj stručný výklad a chápanie toho, čo chcel Martin Lee Gore povedať piesňou Personal Jesus.
A áno, aj váš osobný personal Jesus vás dokáže  naučiť už spomínanej  sebaláske. Svojou starostlivoťou o vás.
___________________________________
Ja osobne vnímam Martina Gorea nie len ako mimoriadne talentovaného skladateľa a hudobníka ale aj ako citlivú a ľudskú bytosť skladba precious
je pre mňa jednou z najkrajších melancholické elektronické tony v komibinácií s krásnym textom a videoklipom ktorý režíroval jeden z mojích najobľúbenejších umelcov- Anton Corbijn a mám pocit že sa pri tvorbe inšproval Juleom Vernem. Je to pastva pre oči aj uši.
Pieseň napísal Martin pre svoje deti v čase keď sa rozvádzal s ich matkou-Suzan.
______________________________________________________________________
ťažko povedať či autor článku na portály soda zle pochopi text, alebo to bol zámer. Média sa nám už dlhodobo akoby snažia vsugerovať že jedine uplatňovanie osobných záujmov je to správne, a netreba brať ohľad na nikoho. A nikoho k životu nepotrebujete jediné čo potrebujete je len stať sa úplným nihilistom a konzumentom.

 

Jedna z vecí, za ktoré som vo svojom živote vďačná

27.09.2023

Nemám ani tridsať. Avšak vo svojom živote som zažila obdobie kedy ma každý jeden krok bolel. Dlhé sedenia u lekárov v čakárni,rehabilitácie,bolesť,kopec liekov… A „Musíš si na to zvyknúť“ Veta, ktorá, ktorú som počula a v hlave si ju prehrala milión krát lámala moje srdce. A že sa mám zmieriť s tým, že nebude to trvať dlho, a chodiť nebudem už [...]

Ako Rytmus naučil celú jednu generáciu nové slovíčko

25.09.2023

Nie, Rytmus a jeho tvorba nie sú žiadnou nekritizovateľnou modlou. Ešte v časoch kedy vydal pieseň „Zlatokopky“ Po internete koloval dlhší text „100 vecí, v ktorých si Rytmus defekoval do svojej ústnej dutiny“.(Áno, v skutočnosti ten nadpis obsahoval isté expresívne výrazy).A to, že existuje hudba, ktorá „Nie je mojou šálkou čaju“nie je [...]

Teroristický štát Azerbadžan pácha genocídu na arménskom ľude

20.09.2023

Je našou povinnosťou pomenovať nie len zločiny, ale aj ich páchateľov. Nie, toto nie sú zábery z natáčania historického filmu o arménskej genocíde ktorá sa udiala v rokoch 1915-1918.( Zločiny ktoré dokonca aj Joe Biden pomenoval genocídou a pobúril Turecko.) Ale zábery z roku 2023. zdroj fotografie:facebook.com/spravyzkarabachuzarcachu štát Arménsko je malý [...]

Alexandr Lukašenko

Švajčiarsky súd oslobodil bývalého agenta bieloruskej eskadry smrti

28.09.2023 22:46

Garavského súdili za nútené zmiznutie troch politických odporcov prezidenta Alexandra Lukašenka koncom 90. rokov 20. storočia.

javor, británia, hadrianov val, robin hood

V noci niekto vyrúbal zrejme najznámejší strom v Británii

28.09.2023 21:18

Išlo o javor, ktorý rástol neďaleko Hadrianovho valu na severe Anglicka.

voľby v Bratislave

Výpočet mandátov: Aký silný vplyv majú nevoliči na výsledok parlamentných volieb?

28.09.2023 20:00

Postoj nevoličov napovedá, že sa ich voľby netýkajú, ale istým spôsobom pomáhajú víťaznej politickej strane v obsadení čo najviac mandátov v parlamente.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 64
Celková čítanosť: 115694x
Priemerná čítanosť článkov: 1808x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy