Založ si blog

O čom je pieseň Personal Jesus od Depeche Mode?

Som skalný fanúšik Depeche Mode nikdy som sa tým netajila. Je to moja najobľúbenejšia skupina. Martin Lee Gore(hlavný skladateľ,vokalista,gitarista a hráč na klávesy) dokázal zložiť z môjho pohľadu geniálne texty a aj hudbu. A dúfam, že v budúcnosti ešte aj tvoriť bude! A krásne zafarbení čistý hlas Davida Gahana je pre mňa jeden z najúžasnejších zvukov aké kedy zazneli. Zatiaľ som nemala to šťastie vidieť a počuť ho naživo, ale zo záznamov koncertov, ktoré som videla viem zhodnotiť, že jeho vystupovanie je charizmatické, štýlové , energické a samozrejme spieva krásne aj naživo. Výpovede mojich priateľov, ktorí mali to šťastie, že Depeche Mode zažili naživo tvrdia, že je to naozaj intenzívny zážitok na celý život. A priznávam bez hanby, že do zeleno-okého rodáka z Basildonu Davea Gahana som bola dlho platonicky zamilovaná :).
Prečo som sa teda dnes rozhodla rozpísať o tom, čo si myslím ,že je významom piesne Personal Jesus?
V prvom rade musím spomenúť že je úžasná ale nedávno som si prečítala článok na webovej stránke magazínu Sóda-firemný magazín spoločnosti poskytujúcej telefonne a dátové služby-O2.
Článok s názvom: 8 populárnych skladieb, ktorých text vás prinúti zamyslieť sa. Prečítať si ho celý môžete tu číslo 3 obsadila už spomínaná pieseň od Depeche Mode- Personal a popis znel takto:
Skupina Depeche Mode má na svojom konte množstvo výnimočných piesní. Personal Jesus medzi nimi vytŕča vďaka mierne cynickému, no trefnému textu. Ten hovorí o náboženstve, viere a o tom, ako sa množstvo ľudí rado spolieha na kohokoľvek iného, len nie na seba samých.
Dovolím si s tým, ako si autor článku tento text vysvetlil nesúhlasiť.
Osobný Ježiš– Môže byť pre vás ktokoľvek kto sa pre vás stane symbolom spásy a nádeje. Niekto, kto sa naozaj stará a jeho prioritou je vaša spokojnosť a bezpečie. Niekto, kto vás chápe a vypočuje napríklad po tom, ako ste mali ťažký deň.
_____________________________
Feeling unknown          Cítiš nepoznané
And you‚re all alone       a si úplne sám
Flesh and bone z          mäsa a kostí
By the telephone           pri telefone
Lift up the receiver          zdvihni to slúchadlo
I‘ll make you a believer  a ja urobím z teba veriaceho
Cítiť nepoznané– presne to pochopenie a starostlivosť. Vypočuje vaše túžby a aj obavy. Zdvihnúť slúchadlo- tak toto sa dá brať doslovne, stačí jeden telefonát s jednou osobou a človeku sa dokáže uľaviť a uveriť v dobro a spásu.
Take second best   Vyskúšaj ma
Put me to the test  a budeš spokojný
Things on your chest  veci čo ti ležia na srdci (chest– v angličtine hrud, ale je pochopiteľné že Martin si zvolil práve toto,lebo sa to rýmuje)
 I will deliver      oslobodím ťa
You know I’m a forgiver  vieš, že odpúšťam
Vieš že odpúšťam– dotyčná osoba nemá voči vám predsudky,nesúdi vás za zlé rozhodnutie , nezaujíma ju váš pôvod , stav bankového konta, alebo postavenie v spoločnosti.
Reach and touch faith – Natiahni ruku a dotkni sa viery.
-Pochop a príjmi pomoc a túto osobu do svojho života. Dôveruj jej.
Toto môj stručný výklad a chápanie toho, čo chcel Martin Lee Gore povedať piesňou Personal Jesus.
A áno, aj váš osobný personal Jesus vás dokáže  naučiť už spomínanej  sebaláske. Svojou starostlivoťou o vás.
___________________________________
Ja osobne vnímam Martina Gorea nie len ako mimoriadne talentovaného skladateľa a hudobníka ale aj ako citlivú a ľudskú bytosť skladba precious
je pre mňa jednou z najkrajších melancholické elektronické tony v komibinácií s krásnym textom a videoklipom ktorý režíroval jeden z mojích najobľúbenejších umelcov- Anton Corbijn a mám pocit že sa pri tvorbe inšproval Juleom Vernem. Je to pastva pre oči aj uši.
Pieseň napísal Martin pre svoje deti v čase keď sa rozvádzal s ich matkou-Suzan.
______________________________________________________________________
ťažko povedať či autor článku na portály soda zle pochopi text, alebo to bol zámer. Média sa nám už dlhodobo akoby snažia vsugerovať že jedine uplatňovanie osobných záujmov je to správne, a netreba brať ohľad na nikoho. A nikoho k životu nepotrebujete jediné čo potrebujete je len stať sa úplným nihilistom a konzumentom.

 

Rytmické a tanečné piesne ktoré majú smutný text časť štvrtá- Stromae-Papaoutai

18.06.2024

Mám rada hudobnú tvorbu Paula Van Havera, známeho pod menom „Stromae„. Veľa z jeho tvorby stojí za pozornosť. Dnes sa však zameriam na jednu konkrétnu pieseň „Papaoutai„, ktorá je nielen tanečná a rytmická, ale aj videoklip je plný pestrých farieb. Stromae v ňom vystupuje ako figurína bez mimiky a pohybu. Malý chlapec žijúci s ním v domácnosti sa [...]

Mnoho možností a jedna strana

09.06.2024

Dňa 8. júna 2024 som pôsobila volebnej komisii na eurovoľbách. Aj keď nikto nepožadoval, aby som sa verejne nevyjadrovala k týmto voľbám vo všeobecnosti, považovala by som za neetické tak ak by som sa vyjadrovala. Ale kedže je po voľbách… Chcem o tom písať. O myšlienkách ktoré mi prebehli hlavou vo štvrtok kedy som videla príspevok Slovenského „youtubera“ [...]

Filmy ktoré považujem na nedocenené: The Promise (2016)

05.06.2024

Často píšem o filmoch, ktoré považujem za nedocenené.Ale v tomto konkrétnom prípade cítim potrebu upozorniť na to, že táto tragická historická udalosť je nedostatočne zastúpená vo filme vo všeobecnosti. V rokoch 1915-1918 bola na arménskom ľude spáchaná genocída. Do dnešného dňa niektoré štáty túto genocídu neuznali. Medzi tieto štáty patrí aj česká [...]

Odra / Ryby /

V rybníku pri českom meste Slaný uhynuli tony rýb

24.06.2024 19:25

Opakované problémy podľa radnice súvisia s nedostatkom kyslíka vo vode.

Stohlová

Progresívci varujú pred rozvratom národných parkov, Kuffu obvinili z presadzovania biznis záujmov

24.06.2024 17:20, aktualizované: 17:38

Podľa Stohlovej je možné, že časť Polonín a Malej Fatry sa zmenia na prírodný park s nižším stupňom ochrany.

Štefánik / Lietadlo /

Piloti si uctili pamiatku M. R. Štefánika letom z Talianska do Bratislavy. Medzi účastníkmi bol aj kozmonaut Ivan Bella

24.06.2024 16:16

Trasa letu kopírovala let, pri ktorom Štefánik tragicky zahynul.

Kyjev / Hasič / Požiar / Vojna na Ukrajine /

Počet obetí požiaru viacposchodovej budovy pri Moskve sa zvýšil na osem

24.06.2024 15:12, aktualizované: 17:56

Pri požiari zasiahla viac ako stovka hasičov, evakuovať sa však podarilo iba jedného človeka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 210164x
Priemerná čítanosť článkov: 1766x

Autor blogu

Odkazy