Založ si blog

Filmy ktoré považujem za nedocenené: štvrté proroctvo s Nicolasom Cageom

Film je bohatý na napätie a aj vizuálne efekty. V roku 1959 na základnej škole dostanú žiaci nakresliť „Ako podľa nich bude vyzerať svet o päťdesiat rokov neskôr“.Následne ich kresby budú umiestnené do časovej schránky, ktorá sa otvorí o päťdesiat rokov neskôr. Všetky deti sa pustia do vytvárania kresieb futuristického sveta okrem Lucindy. Lucindu desí šepot, ktorý počuje a na papier napíše rôzne čísla, avšak nestihne to…Chcela ešte niečo dopísať.
O 50.rokov neskôr sa časová schránka otvára a všetky deti si prezerajú kresby futuristického sveta aký si predstavovali deti pred 50.rokmi. Okrem Caleba, ktorému bol pridelený papier s číslami. Caleb žije so svojím otcom astrofyzikom Johnom, ktorý je stereotypným vedcom čo sa týka otázok kreacionizmu či akéhokoľvek duchovna. Johnovi pred pár rokmi tragicky zomrela manželka pri katastrofe a často myslí na to, že necítil, že je v ohrození. Caleba ľúbi a príkladne sa o neho stará. Johnovi sa napokon podarí rozlúštiť, čo znamenajú čísla na papieri. Sú to dátumy a súradnice miest  kde sa odohrali tragické udalosti a  počet obetí jednou z nich je aj požiar, pri ktorom zomrela jeho manželka.John sa počas dopravnej zápchy nachádza na mieste na ktorom sa má udiať daľšie neštastie. Stane sa….  Rozhodne sa vyhľadať Lucindu…  Tá však pred rokmi spáchala samovraždu a jediný, s kým sa dokáže spojiť je jej dcéra Diana a jej malá dcérka Abby. Ktorá mu oznámi že daľšia tragédia sa má udiať zajtra… Opäť sa tak stane. 
Diana Johnovi oznámi, že jej mama jej vždy vravela že posledný dátum je deň kedy Diana zomrie.
Začína sa mysteriozne pátranie a akcia.
A jediné čo z toho prezradím je, že John nájde dvere ktoré Lucinda v deň uzatvorenia časovej schránky vyškrabala daľšie čísla…
John sa dozvedá že katastrofa sa má týkať všetkých ľudí na planéte….
A Caleb a Abby ten ššpot ktorý pred 5.rokmi Lucinda počula, počujú tiež.
Tí, kotrí Bibliu čítali vedia ako film skončí. A film pracuje s mnohými náboženskými motívmy. A dalo by sa povedať že sa jedná tak trochu o niečo, čo by som nazvala „kresťanské scifi“?. A zoberme si fakt, ako sú populárne filmy natočené podľa historických udalostí alebo životopisné filmy… remake rôznych filmov. Mnohokrát vieme, ako film skončí a predsa si ho chceme pozrieť. Lebo nás zaujíma ako tvorcovia túto tému dokážu spracovať. A film štvrté proroctvo okrem napätia, mysteriozna dokáže zaujať aj efektami a kvalitným filmárskym zvukom.
Za veľké plus považujem aj to, že tvorcovia si dali záležať na podobnosti troch generácií žien. Lucinda,Diana a Abby.
Lara Robins si zahrala Abby a aj jej babičku Lucindu a s Rose Byrne ktorá hrá Dianu  sú si podobné hoci nie sú príbuzné.
Lara Robinson | Galerie - Z filmu | ČSFD.cz Abby
Knowing (2009) – Movie Reviews Simbasible  Lucinda
Knowing (8/10) Movie CLIP - Kidnapping (2009) HD - YouTube Diana
___________
Pozor spoiler!

V závere filmu považujem za peknú scénu, v ktorej John prichádza do domu svojho otca, ktorý je kňazom. A jeho otec  mu kľudným hlasom povie: „Toto nie je koniec,“ načo John odpovedá: „Ja viem.“ Následne sa začne objímať naraz so svojou matkou, otcom a sestrou.

Otázkou je či John uveril v existenciu života po smrti alebo ho utešuje myšlienka na to, že ľudstvu na novom mieste nie je koniec.

A možno oboje.

 

Rytmické a tanečné piesne ktoré majú smutný text časť štvrtá- Stromae-Papaoutai

18.06.2024

Mám rada hudobnú tvorbu Paula Van Havera, známeho pod menom „Stromae„. Veľa z jeho tvorby stojí za pozornosť. Dnes sa však zameriam na jednu konkrétnu pieseň „Papaoutai„, ktorá je nielen tanečná a rytmická, ale aj videoklip je plný pestrých farieb. Stromae v ňom vystupuje ako figurína bez mimiky a pohybu. Malý chlapec žijúci s ním v domácnosti sa [...]

Mnoho možností a jedna strana

09.06.2024

Dňa 8. júna 2024 som pôsobila volebnej komisii na eurovoľbách. Aj keď nikto nepožadoval, aby som sa verejne nevyjadrovala k týmto voľbám vo všeobecnosti, považovala by som za neetické tak ak by som sa vyjadrovala. Ale kedže je po voľbách… Chcem o tom písať. O myšlienkách ktoré mi prebehli hlavou vo štvrtok kedy som videla príspevok Slovenského „youtubera“ [...]

Filmy ktoré považujem na nedocenené: The Promise (2016)

05.06.2024

Často píšem o filmoch, ktoré považujem za nedocenené.Ale v tomto konkrétnom prípade cítim potrebu upozorniť na to, že táto tragická historická udalosť je nedostatočne zastúpená vo filme vo všeobecnosti. V rokoch 1915-1918 bola na arménskom ľude spáchaná genocída. Do dnešného dňa niektoré štáty túto genocídu neuznali. Medzi tieto štáty patrí aj česká [...]

Odra / Ryby /

V rybníku pri českom meste Slaný uhynuli tony rýb

24.06.2024 19:25

Opakované problémy podľa radnice súvisia s nedostatkom kyslíka vo vode.

Stohlová

Progresívci varujú pred rozvratom národných parkov, Kuffu obvinili z presadzovania biznis záujmov

24.06.2024 17:20, aktualizované: 17:38

Podľa Stohlovej je možné, že časť Polonín a Malej Fatry sa zmenia na prírodný park s nižším stupňom ochrany.

Štefánik / Lietadlo /

Piloti si uctili pamiatku M. R. Štefánika letom z Talianska do Bratislavy. Medzi účastníkmi bol aj kozmonaut Ivan Bella

24.06.2024 16:16

Trasa letu kopírovala let, pri ktorom Štefánik tragicky zahynul.

Kyjev / Hasič / Požiar / Vojna na Ukrajine /

Počet obetí požiaru viacposchodovej budovy pri Moskve sa zvýšil na osem

24.06.2024 15:12, aktualizované: 17:56

Pri požiari zasiahla viac ako stovka hasičov, evakuovať sa však podarilo iba jedného človeka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 210173x
Priemerná čítanosť článkov: 1766x

Autor blogu

Odkazy