Založ si blog

Spomienka na časy predpandemické-posledný film, na ktorom som pred vypuknutím pandémie bola v kine-Národní trída

Kto z nás tušil, že s vstupom do novej dekády dvadsiateho prvého storočia nás bude čakať toľko udalostí. Stalo sa…deje sa. A to ubehli ešte len dva necelé roky.

 

Ten čas tak nekompromisne ubieha. A „selfíčko“ z vlaku s respirátorom sa už bude čochvíľa považovať za „starú fotku“. Vždy som rada navštevovala kino. A dnes sa rozpíšem o filme, ktorý som v kine videla posledný pred vypuknutím celosvetovej pandémie Covid-19.

 

Národní třída

Rozhodne jeden z najlepších filmov ktoré v českej republike vznikli. žiaľ, nedocenený.
Začala by som tým, že výber hercov bol skvelý.

Hlavná postava ktorého prezývajú „Van Dame“ má vzhľadom daľeko od stereotypného zobrazovania „Sigma male“ v kinematografií. -Je to obyčajný chlap. Rovnako ako aj „Lucka“-pracovitá žena.

Mrzí ma že sa ich vzťah nenaplnil. Mal ju úprimne rád a dal by jej aj posledné (scéna s bankomatom).
Alebo fakt, že svojmu bratovi odcudzil to drahé auto len aby pomohol Lucke. Celé roky mu ho odcudziť mohol, aby zlepšil svoju životnú situáciu. Avšak nikdy tak neučinil.
Hlavná postava bol romantik…a nekorektný dobrák…rozhodne alturista.
Dokonale to bolo zobrazené v scénach, kde „Psycha“ Viedol k športu,dochvíľnosti,zodpovednosti, odrádzal ho od užívania drog a dokonca viedol k tomu, aby ženy nevnímal, len ako sexuálne objekty. „Van Damové“ monológy boli silné…Rovnako ako aj spomienky na detstvo a otca. A scéna, kde sa dozvedáme prečo má na aute tú „bouli“ ma dojala.
Rada by som vedela koľko krát počas filmu zaznela fráza „Vole“. Trúfam si odhadnúť že to bude trojciferné číslo.
Možno to niekto už spočítal…
A ako Lucka sama povedala :“Všichni mali h*vno“. A predsa sa dokázali úprimne tešiť zo svojich životov či spojiť pre dobrú vec.
Vo filme som videla aj trefnú kritiku systému v ktorom žijeme.
Jeden jednoduchý muž mal toľko odvahy, že sa dokázal postaviť developerovi.
A za pozornosť rozhodne stojí aj Van Damov monológ o tom, „Jak ti cpou“.
Či scéna na recepecií, kde sa k hlavnej postave prehnane sebavedomá slečna, ktorá sa pravdepodobne k svojej práci dostala protečne správa pohŕdavo, hoci on sa k nej správal slušne a úctivo.
Alebo ten „Fotogenický“ Starosta, ktorý chcel s ním chcel vyfotografovať iba, preto, aby v očiach verejnosti vyzeral ako „Ten dobrý“.
_____________________________
A aký film ste v kine videli vy, pred vypuknutím celosvetovej pandémie v kine vy?

Z čias tvorenia: „You remember“

01.01.2023

Globálna Pandémia vírusového ochorenia Covid-19 zasiahla do životov nás všetkých. Stalo sa toho veľa…A ak existuje niekto, kto nebol jeden jediný deň bez svojho blízkeho tak má nesmierne šťastie a dúfam, že si to váži. Ale zase minimum ľudí zažije vo svojom živote niečo také ako my. Moderné technológie nám umožnili spolu komunikovať a všetko bolo tak super. [...]

Môj filmový rok 2022 v kine

31.12.2022

Tento rok som kino navštívila trikrát. The Batman (2022) Christopher Nolan „nastavil latku veľmi vysoko“ Trilógiou „Batman temný rytier“. Herecký výkon Roberta Pattinsona v hlavnej úlohe ma mimoriadne prekvapil a urobil na mňa dobrý dojem. Ocenila by som však viac vnútorných monológov Brucea Waynea a rozhodne by nebolo na škodu viac rozvinúť postavu a [...]

American Psycho-rozchodová scéna

26.12.2022

často a s radosťou rozprávam o jednom z mojich najobľúbenejších filmov-Americké psycho(2000) v hlavnej úlohe s Christianom Baleom. Dnes sa však zamerám na jednu scénu. Vopred upozorňujem na Spoiler. Rozchodová scéna YouTube Direkt A jeden z naikonickejších výrokov, ktoré vo filme zazneli „sorry you‚re just not terribly important to me“ Nebol súčasťou [...]

Pavel babiš

Pavel, alebo Babiš? Česi si zvolia nového prezidenta

27.01.2023 07:35

Volebné miestnosti budú otvorené od 14.00 do 22.00 h.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj chce ďalšie zbrane. Sú na rade stíhačky F-16?

27.01.2023 06:20, aktualizované: 06:37

Ukrajina žiada od Západu lietadlá F-16. Je to zatiaľ nemysliteľné, ale také to bolo pred časom aj s dodávkou HIMARS-ov a tankov.

ukrajina

Vojna vstupuje do rozhodujúcej fázy. Ukrajina do roka vyhrá, tvrdí analytik

27.01.2023 06:05

Západ posiela na bojisko moderné tanky a črtajú sa aj stíhačky. Obe strany konfliktu sa pripravujú na veľkú ofenzívu.

Mark Rutte

Rutte žiada sprísniť migračnú politiku: Schengen zlyháva, nemusí prežiť

27.01.2023 06:00

Holandský premiér Mark Rutte dúfa, že sa lídri EÚ na mimoriadnom summite vo februári dohodnú na prísnejšej migračnej politike.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 75134x
Priemerná čítanosť článkov: 2087x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy