Založ si blog

Pozrela som si nový film inšpirovaný životom Viery Sosnarovej-Svatá(2024)

Hoci som bola často krát kritická voči tomu, že aj napriek objasneniu udalostí historikom zameriavajúceho sa na životy čechov a slovákov v sovietskych gulagoch sa kniha „krvavé jahody“ v kníhkupectvách predávala stále ako „skutočný príbeh“. Som si tento film nešla pozrieť so zámerom že viem, čo ma čaká a pozriem si ho aj napriek tomu len za účelom spísania vecí ktoré v ňom budem kritizovať.  Priznávam, že mi uniklo, že sa vôbec tento film chystá, a to, kto film režíruje som sa dozvedela až v úvodných titulkách počas sledovania filmu. Som typ človeka, ktorý dokáže uznať umeleckú hodnotu diela človeka, s ktorým nesúhlasí. 

🔎 Katerina Mahdalova 💚 on X: "Může Jiří Strach teď okomentovat svoje demonstrativní veřejné a mediální JE SUIS WEINSTEIN? Co si o něm mají myslet oběti jakéhokoli srovnatelného násilí? A nakonec izdroj fotografie: Facebook Jiří Strach

Dokážem mať pochopenie a rešpektujem ak niekto zaujme postoj v podobných prípadoch obvinení, postoj „počkám si na viac dôkazov a potom zaujmem stanovisko“ alebo „Prezumpcia neviny“.Nedokážem mať však pochopenie pre to, ak sa niekto automaticky postaví na stranu obvineného. Harvey Weinstein je momentálne vo väzení.

A mrzí ma ak žena klame ako napríklad Ema Sulkowitz. Aj z dôvodu že niekoho pošpiní, ale aj z dôvodu, že takéto prípady sú vodou na mlyn spochybňovateľom/Obhajcom sexuálneho násilia a obťažovania.

_____

Ale tu som už dosť odbočila od témy, a vráťme sa, teda k filmu Svatá(2024). Je úctyhodné vidieť 93 ročnú Jiřinu Bohdalovú opäť hrať. Film je len inšpirovaný životom Viery Sosnarovej-konkrétne etapou kedy chodí na školy prednášať o živote v gulagu a číta zo svojej knihy. Filmová Oľga ich vydala dve. Neviem, a ani sa mi nechce skúmať aký vzťah mala v skutočnosti dnes už nebohá Viera Sosnarová so svojím potomstvom. Ale filmová Oľga žije v domčeku so svojou dcérou, ktorá pracuje, ako učiteľka a predtým pracovala a žila v USA odkiaľ sa nevrátila bohatá. Jej manželstvo sa rozpadlo a jej dcéra ostala s exmanželom v USA. Oľgina vnučka je už v tom čase sama matkou. A samotná Oľga prežila svoj život s pijanom a násilníkom, ktorý po smrti zanechal množstvo dlhov. Pred reportérkou však na neho spomína ako na dobrého človeka, ktorý nikomu nikdy neublížil. Avšak sa posťažuje na exmanžela svojej dcéry. čo nahnevá aj jej dcéru. Oľga to ospravedlní tým, že je v poriadku klamať o jej otcovi, že je aj tak mŕtvy. 

______

Ako som už spomínala, netuším či naozaj Viera Sosnarová v skutočnosti mala za manžela pijana a násilníka a či vôbec mala dcéru…Ale ženy sú v tomto filme hlúpe, vyberajúce si za partnerov násilníkov a po ich smrti/rozvode sú utrápené, a ak sa im naskytne príležitosť vyrozprávať sa zo svojho trápenia tak tak neurobia.

Tiež nerozumiem ani tomu, prečo portál reflex.cz svoje meno a logo prepožičal tomuto filmu. Novinárka navštevujúca Oľgine besedy, ktorá sa vždy zaujímala o históriu nájde dôkazy, ktoré vyvracajú Oľgine tvrdenia, avšak aj napriek tomu o jej živote vydá oslavný článok. Vraj preto, lebo Oľga je síce klamárka, ale skvelá klamárka a, že, aj keď si „Privlastnila“ Utrpenie ženy, ktorá v gulagu napokon zomrela tak sa svedectvo aj tak šíri ďalej a ľudia sa o „Pravdu“ Zaujímajú. Nie, Oľga neukradla identitu…ona ukradla len utrpenie. Utrpenie, za ktoré bola aj finančne odškodnená a je jej zaplatené, aj za besedy či rozhovory. Ja tomuto naozaj nerozumiem…Portál reflex.cz je okay s tým, že vo filme ich meno a logo je spájané s tým, že klamať je v poriadku ak sa jedná o konkrétnu tému? Týmto sa portál reflex.cz zdiskreditoval. A nech sa potom nečudujú, ak čitatelia ich nebudú považovať za dôveryhodný zdroj informácií. Alebo si myslia, že toto nie je niečo, voči čomu by sa mali ich čitateľia ohradiť?.

___________

Oľginá dcéra napokon sama začne pátrať po pravde a veci sú iné, ako ich popisovala jej mama. Je sklamaná a rozhodne sa mamu konfrontovať. Tá jej veľmi emotívne opíše situáciu, v ktorej sa nachádzala. Po smrti manžela jej ostalo mnoho dlhov,dcéra ešte počas života otca utiekla za lepším životom čo jej matka aj vyčíta. a, keď sa neskôr vrátila nebola na tom finančne najlepšie. Oľge sa zrútil svet a chcela spáchať samovraždu…Predtým si však spomenula na ženu, ktorá bola v gulagu väzenkyňou konkrétne Annu Kovalenkovú….a vtedy ju napadlo ukradnúť jej utrpenie. (Oľga bola v gulagu ako zamestnankyňa nie ako väzenkyňa).
Dcéra to zvláda komplikovane avšak aj napriek tomu sa rozhodne jej knihy preložiť do angličtiny a na besiedke nepovie pravdu.A neskôr sa vydáva do USA za svojou dcérou. 
__________________________
Sexuálne vykorisťovanie ako skvelá a pozitívna možnosť: Jednou z vecí ktoré popisuje čo filmová Oľga popisuje, ako súčasť života ženskej časti v gulagu je sexuálne vykorisťovanie. Vo filme je to prezentované ako niečo pozitívne. A toto ignoruje ženské utrpenie.
Inak film sa mnohokrát nudil a viackrát som pozrela na to, koľko času ešte ostáva do konca. Aspoň scéna odovzdávania vyznamenania od prezidenta mohla byť prepracovanejšia. Kľudne mohol Strach zvoliť herca ktorý by sa podobal na jeho neobľúbeného/obľúbeného politika…A scéna s policajtom mi prišla trápna,zbytočná a v štýle reklám na Perwoll.
Moje hodnotenie: 1/5.
__________________________
Som zástankyňou pravdy. A rovnako ako aj pred vzliadnutím filmu môj postoj ku „kravým jahodám“ bol rovnaký. Prípady ako tento, sú vodou na mlyn popieračom/obhajcom sovietskych gulagov z čias Stalinizmu. A rovnako, aj výpovede žien, ktoré sa ukázali po vyšetrovaní, ako nepravdivé v súvislosti so sexuálnym násilím sú tiež vodou na mlyn popieračom/objahcom sexuálneho násilia/obťažovania.
Predstavme si situáciu, že by niekto natočil film o žene, ktorá bola svedkom sexuálneho násilia spáchaného na inej žene. A neskôr by si „privlastnila“ Jej utrpenie…Žena, na ktorej by to násilie bolo spáchané by bola umlčaná tým, že by ju buď ten muž zavraždil alebo by zariadil jej vraždu…alebo by sama spáchala samovraždu. A tá žena ktorá by si „utrpenieprivlastnila by so zámerom finančne sa obohatiť napísala knihu,chodila rečniť na besiedky na školách a dostala zaplatené aj za rozhovory…A potom by sa našli dôkazy, že to nie je pravda. Ako by reagoval režisér Strach na toto?
_________________________________
A myslím si že by sme nikdy nemali lži vydávať za pravdu. A mali by sme sa voči nim vyhradiť vždy a nech by nám mohli byť akokoľvek nápomocné v témach, na ktoré chceme upozorniť.
A aké sú vaše dojmy po vzhliadnutí tohto filmu? Dajte mi vedieť. žiaľ, nebudem vám môcť vedieť odpovedať na komentáre. Ale rada si ich prečítam.

 

Je Donald Trump naozaj zárukou a symbolom mieru?

16.07.2024

Nie, naozaj som sa nechcela k tomu vyjadrovať. Avšak v poslednej dobe Donalda Trumpa mnohí považujú za jedinú záruku mieru a antivojnovú ikonu tak som si povedala, že to už nesmie ostať bez odozvy. V prvom rade Donaldovú prezidentskú kampaň podporujú obrovské americké zbrojárenské koncerny. Firmy, ktoré na vojnách zarábajú. A vráťme sa do začiatku novej dekády [...]

Narodeninové písanie do zošita

15.07.2024

A, keď budem veľká….myslím si, že už prišlo to obdobie. Prečítala som si viaceré „opúštaky“ ľudí, ktorí dosiahli tento vek. Isteže, sú ešte sny, ktoré som si nesplnila. Ale zase boli momenty, ktoré, keby mi niekto z budúcnosti príde povedať, ako malému dievčatku či čerstvej držiteľke občianskeho preukazu tak mu neuverím…A možno by som si to [...]

Môj pohľad na tvorbu Ryana Murphyho-časť druhá: Scream Queens(2015)

14.07.2024

Dnes o seriály, ktorý som si začiatkom roka znova opäť pozrela a chýbal mi pocit ktorý som mala keď som si ho pozrela prvý krát. Samozrejme ma znova skvelo pobavil. Seriál s názvom „Scream Queens“ nadväzuje na termín z kinematografie-herečku ktorá je známa svojím účinkovaním vo viacerých filmoch z horrorového žánru. Jednou z najznámejších „Scream [...]

Rytmus

Polícia obvinila dvoch cudzincov z krádeže v dome Rytmusa a Jasminy, vzali šperky za 84 050 eur

17.07.2024 11:16

Incident sa stal vlani v decembri v obci Malinovo.

Ursula von der Leyenová

Súd: eurokomisia dostatočne neinformovala o zmluvách na covidové vakcíny

17.07.2024 10:50

Európska komisia neposkytla verejnosti dostatočný prístup k zmluvám na nákup vakcín proti COVID-19, ktoré uzavrela s farmaceutickými spoločnosťami v čase pandémie.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Aj dnes musíme hľadať a nájsť to, čo nás dokáže spojiť

17.07.2024 10:38

Slovensko podľa neho nenaplnilo obavy, ktoré sa spájali so vznikajúcim štátom.

ep, pr nepouzivat

Miriam Lexmann zvolili za kvestorku Európskeho parlamentu

17.07.2024 10:37, aktualizované: 11:25

Už v prvom kole získala 459 hlasov, potrebných na zvolenie bolo najmenej 321.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 126
Celková čítanosť: 218137x
Priemerná čítanosť článkov: 1731x

Autor blogu

Odkazy