Založ si blog

Pred 84. rokmi sa narodil Jorge Mario Bergoglio

17. Decembra 1936 sa v hlavnom meste Argentíny-Buenos Aires do rodiny železničného pracovníka narodil Jorge Mario Bergoglio, ktorého celý svet pozná ako Františka. Meno ,ktoré si zvolil na počesť svätého Františka z Assisi ktorý bol známy aj tým že sa dobrovoľne vzdal pozemských statkov. . Pápežom ho zvolili po tom ako sa jeho predchodca Benedikt XVI (Joseph Ratzinger) po ôsmich rokoch pôsobenia svojho mandátu vzdal. Benedikt XVI sa žiaľ nemohol tešiť rovnakej popularite ako jeho predchodca Ján Pavol II.( Karol Wojtyła, ) ktorý patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti 20.storočia. A ani rovnakej popularite ako František.

A áno aj František čelí kritike. Najmä od tých, ktorí sami seba nazývajú ,,modernými križiakmi“ a ich heslom  v roku 2020 je ,,Deus Vult“!. Často krát častujú rôznymi injektívami Františka aj priaznivci krajnej ultrakonzervatívnej pravice. Často krát ho považujú za symbol zla či l Kultúrneho Marxizmu-ich bizarnej konšpiračnej teórie.Len, preto, lebo sa zastáva chudobných, menšín a odmieta násilie a vojnové konflikty. Hneď po zvolení odmietol sa nechať odviesť do Pápežskej rezidencie na večeru Pápežskou limuzínou a zvolil spôsob dopravy rovnaký ako ostatní kardináli.

„Je to mimoriadne nenáročný muž… muž istoty a rozvahy, úžasnej úprimnosti a jednoduchosti.“

-New Yorský kardinál Timothy Dolan 

__________

Po nástupe do úradu odmietol pripravený trón a aj zlatý pápežský kríž ponechal si naďalej svoj kardinálsky, ktorý vyrobený zo zlata nie je.

Dovolím si sem uviesť pár jeho inšpiratívnych výrokov:

19.August 2020Koronavírusová pandémia by mala byť príležitosťou vybudovať čestnejšiu a ekologickejšiu spoločnosť, nemôžeme sa, ako ľudstvo vrátiť k situácií spred koronakrízy, ak by to malo znamenať ,,sociálne nepomery“ a zničenie životného prostredia.
Skonštatoval, že na pomoc chudobným nestačí len charitatívna práca a vyslovil sa za vznik spravodlivejšieho modelu hospodárskeho vývoja, ktorý by sa zameral na príčiny nerovnosti v rámci rôznych vrstiev populácie.
Tu by som rada pripomenula istú pasáž z Biblie:

A Ježiš povedal: ,,Všetci veriaci,ktorí boli pospolu,mali všetko spoločné,aj statky a majetky predávali všetkým, ako kto potreboval. (Skutky apoštolov 2:44)

O internete:

„Internet je Božím darom, a je tiež aj veľkou zodpovednosťou.

Komunikácia, jej priestory a jej nástroje, so sebou priniesli pre mnohých ľudí rozšírenie horizontov.

Využime možnosti k stretnutiu a solidarite, ktoré nám ponúkajú sociálne siete.

Nech internet nie je miestom odcudzenia. Nech je konkrétnym miestom, bohatým na ľudskosť.

Modlime sa spoločne, aby sociálne siete neanulovali vlastnú osobnosť, ale podporovali solidárnosť a úctu voči inému v jeho odlišnosti.“

 

Apoštolát Modlitdby Jún 2018

Video si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz

___

,,Nebo je otvorené pre všetky Božie stvorenia“

„Jedného dňa opäť uvidíme svoje zvieratá v nekonečnosti Krista. Raj je otvorený pre všetky Božie stvorenia,“

Tieto slová adresoval na námestí svätého Petra v roku 2014 smutnému chlapcovi ktorý sa mu zdvôveril s tým,že  mu umrel psík.

___

Mňa osobne mimoriadne dojali slová , ktoré adresoval veľvyslancom akreditovaným vo Vatikáne dňa 5.Januára 2020 a zároveň reagoval tak aj na konflikt, ktorý vznikol medzi USA a Iránom po zavraždení generála Solejmániho v Bagdade americkým dronom

„Drahí bratia a sestry, v mnohých častiach sveta je cítiť vzduch napätia.  Vojna prináša iba smrť a ničenie. Vyzývam všetky strany, aby  plameň dialogu a sebakontroly udržali zapálený  a vyhli sa tieňu nepriateľstva . Modlime sa v tichu,aby nám Pán udelil i túto milosť.“

Video si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz

_______________

 

„poznal som  mnohých marxistov, ktorí boli dobrými ľuďmi.“

–  Talianské noviny La Stampa December 2013

Žiaľ mnoho ľavicovo zmýšlajúcich ľudí, ktorí sú zároveň aj veriacimi Katolíkmi sa častokrát stretáva s nepochopením či výsmechom…A žiaľ aj v roku 2020 sa ešte stále stretávame s názorom, že tragické udalosti, ktoré sa odohrali v Chille v kolónií Dignidad voči odporcom Pinochetovho režimu pod ,,taktovkou“ Paula Schäfera boli správne.

__________

2020:Po homofobnych náladách v Poľsku, ktoré zašli až k Anti LGBT zónam:

„Homosexuáli majú právo žiť v rodine. Sú to deti Božie a majú na rodinu právo. (…) Je potrebné vytvoriť zákon o registrovaných partnerstvách, aby týmto spôsobom mali právnu ochranu.“

 

V dokumente Jevgenija Afinejevského s názvom Francesco.

___

 

Rodičom LGBTI detí: ,,Boh ľúbi vaše ratolesti také,aké sú“.

____

a ešte jeden jeho starší výrok smerujúci práve k tejto komunite :

„Keď je niekto gej a hľadá Pána a má dobrú vôľu, kto som ja, aby som ho súdil?“

„Raz sa ma spýtali,či schvaľujem homosexualitu. Odpovedal som protiotázkou : Povedzte mi-ked sa Boh pozrie na geja,podporuje jeho existenciu s láskou,alebo ho odsudzuje? Vždy musíme vnímať človeka.   

____

Sviatok svätého Valentína 2014:

Video si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz

recept na dlhotrvajúce manželstvo: Spočíva  v používaní troch jednoduchých slov: prosím, ďakujem a prepáč.

a samozrejme si neodpustil ani vtipnú pripomienku:

„Neexistuje dokonalá rodina ani dokonalý manžel alebo manželka. A už vôbec nehovorím o dokonalej svokre.“:) 

__________

„Naša práca nám opäť raz pripomína, že mor sexuálneho zneužívania maloletých je — a z historického hľadiska vždy bol — rozšíreným javom vo všetkých kultúrach a spoločnostiach. Pripomína mi to kruté náboženské praktiky… obetovania ľudských bytostí, neraz detí, pri pohanských obradoch,“.

24.Február 2019  summit predsedov biskupských konferencií z celého sveta venovaného prevencii pohlavného zneužívania duchovnými a ochrane detí,  Vatikán (mimochodom sexuálne zneužívanie detí odsudzoval vždy).

____________

V mojich očiach je Pápež František skutočným kresťanom a veľkou nádejou na zmierenie nepokojov v našej spoločnosti.

 

Všetko najlepšie k vaším narodeninám Vaša Svätosť! ♥

 

Moje nepopulárne názory: Beyoncé

30.05.2022

O tvorbe rodáčky z Texasnkého Houstonu Beyoncé Knowles som nikdy nemala vysokú mienku. Dovolím si povedať, čo si úprimne myslím. Jej tvorba je veľmi preceňovaná a umelo pretláčaná. Alebo jednoducho – veľmi preceňovaná. Predsa len narodiť sa do rodiny úspešného manažéra a návrhárky kostýmov… …Lepšia štartovacia čiara do života… ______________ [...]

Prečo som neverila a nikdy by som neverila doktorovi, ktorý. . . .

09.05.2022

Počas pandémie nadmerné množstvo jedincov vyvíjalo enomrnú snahu zviditeľniť svoju osobu. Neverila som a neverím doktorovi, ktorý sa s arogantným výrazom na tvári a bez výčitiek pocvháli tým, že jeho finančnú situáciu zlepšuje prijímanie úplatkov od pacientov. Bez štipky hanby a empatie ešte dodať, že najčastejšie tie úplatky príjma práve od chudobných. V tomto [...]

O pomoci

02.05.2022

Bol štvrtok. A tie topánky „Zmasakrovali“ Moje chodidlá. Počas čakania na prechode som si zaumienila, že si na chvíľu „Uľavím“. Topánku som si bez použitia rúk na pár sekúnd vyzula. V tom ku mne zrýchlením tempom podišla staršia Pani. Podala mi pár náplastí. „Nech sa páči zoberte si, viem aký je to pocit“. Dvakrát som jej poďakovala. [...]

HaZZ České Švajčiarsko hasenie štatistika

Hasiči chcú popoludní ukončiť zásah v Českom Švajčiarsku

12.08.2022 13:50

Dnes ráno sa drobné skryté ohniská objavili opäť v blízkosti dominanty parku Pravčickej brány a vrchu Bouřňák.

Opičie kiahne

Na Slovensku pribudli dva prípady opičích kiahní

12.08.2022 13:03

Celkový počet potvrdených prípadov sa zvýšil na desať.

SR Bratislava Tomko kardinál pozostatky uctenie BAX

Verejnosť i politici sa v Bratislave lúčia so zosnulým kardinálom Tomkom

12.08.2022 12:44

Kardinála Tomka si prišla uctiť prezidentka Čaputová, predseda Národnej rady SR Kollár i premiér Heger.

utečenci, auto, požiar, nehoda

Z horiaceho auta prevážajúceho migrantov policajti vytiahli osem ľudí

12.08.2022 12:26

Auto po náraze začalo horieť, policajti z neho vyslobodili osem ľudí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 67574x
Priemerná čítanosť článkov: 2252x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy